اصل پارتو یا 8020

قانون ۸۰-۲۰ در طراحی

درصد بالایی از تاثیرات وابسته به درصد پایینی از متغیرهاست

اصل ۸۰/۲۰ بیان می کند که ۸۰ درصد از نتایج هر نوع از فعالیت های ما  از صرفا ۲۰ درصد از تلاشمان حاصل می شود. در حالی که اعداد همیشه دقیقا ۲۰/۸۰ نمی باشند، مساله ای که اهمیت دارد درک ما از تناسب نامتعادل بین تلاش و نتیجه می باشد. اگر بخواهیم تعداد اندکی از سیستم های بزرگی که این قانون در آنها صدق میکند را نام ببریم میتوان به اقتصاد، مدیریت، طراحی تعاملی با کاربر، کنترل کیفیت، طراحی معماری و مهندسی اشاره کرد.

  • در طراحی صنعتی، طراحی نرم افزار و طراحی سایت ۸۰ درصد کاربرد محصولات تنها با ۲۰ درصد از ویژگی های آنها درگیر است.
  • در طراحی شهری ۸۰ درصد ترافیک در ۲۰ درصد از خیابان های آن اتفاق میافتد.
  • در مدیریت ۸۰ درصد از سود کارخانه ها از ۲۰ درصد محصولات بدست می آید.
  • ۸۰ درصد از اختراعات را ۲۰ درصد افراد جامعه انجام میدهند، ۸۰ درصد پیشرفت ها از ۲۰ درصد تلاش ها حاصل میشود و همینطور ۸۰ درصد خطاها از ۲۰ درصد از اجزا بروز میکند.

تاثیر اصل ۸۰/۲۰ در طراحی داخلی چیست !؟

اگر نگاهی به کار خود داشته باشیم می توانیم یک تناسب ۲۰/۸۰ را بین تلاش و نتیجه تشخیص دهیم. برای مثال، در یک روز ۸۰ درصد از کار ما احتمالا در ۲۰ درصد از زمانمان تکمیل یافته است، یا اینکه  ۸۰ درصد از تلاش طراحی ما تنها در ۲۰ درصد از ساختمان صرف شده است. همینطور قسمت عمده فعالیت های روزانه عموم مردم در محیط های داخلی بوده و بخش کوچکی هم در فضاهای خارجی صرف میشود. در اینجا به اهمیت محیط داخلی ساختمان و تاثیر آن به زندگی حال و آینده خود پی میبریم. کیفیت محیط داخلی برای داشتن آسایش خاطر و شکوفایی استعدادها و تبدیل شدن فرد به هرآنچه که شایسته بودنش را دارد حیاتیست.

قدم بعدی در این راستا بررسی اصل هشتاد بیست در محیط داخلیست. این مورد برای افراد مختلف ساکن در منزل یا محیط کار متفاوت است، از همین جهت داشتن هارمونی و توازن در بخش های مختلف خانه و محیط کار مهم است. وظیفه ما بعنوان طراح، خلق زیبایی با درک مفهوم کاربریست. 

برای مثال طراحی موفق یک آشپزخانه زیبا تنها زمانی اتفاق میافتد که آشپز احساس راحتی و توانمندی کند و طراحی مناسب هال و پذیرایی وقتی اتفاق میافتد که اعضای خانه زمان خود را به آسایش و احساس رفاه و راحتی در کنار هم برای گفتگو یا سرگرمی های متفاوت بگذرانند.

ما در اُکسیز تلاشمون خلق این زیبایی با درک کاربری ها متناسب با نیاز مشتریهامون با بکارگیری علم و مصالح روز هستش و در مقاله ای جداگانه به کاربریهای مختلف فضاهای داخلی پرداختیم که پیشنهاد میکنیم اونها رو هم مطالعه کنید.

طراحی و بکارگیری منابع میبایست با توجه به نیازها ارزیابی شده و سپس انجام بگیرد. به این صورت از هدر رفت منابع جلوگیری شده و بهترین بازده و بهره وری حاصل میشود. زمانی که طرحی را با هدف دستیابی به بیشترین بازدهی طراحی میکنیم، ابتدا منافع اصلی و نیازهای بنیادی را مشخص کرده، محدودیت ها و فرصت ها را در نظر گرفته و با دقت به جزئیات میپردازیم.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *