سازماندهی پیشرفته در طراحی

تکه هایی از جنس اطلاعات

تکنیکی آموزشی است که به افراد کمک میکند اطلاعات جدید را به واسطه دانسته های قبلی خود درک کنند. سازمان دهنده های پیشرفته به معنی اطلاعات گفته شده، نوشته شده یا به تصویر کشیده شده ای هستند که بیشتر به شکلی نوآورانه به منظور تسهیل فرآیند آموختن، درک و استفاده از یک محصول کاربرد دارند. این اطلاعات با مرور یا خلاصه متفاوت هستند چراکه در سطحی بالاتر از آنها ارائه میشوند. سازمان دهنده های پیشرفته پیش از هرگونه جزئیاتی، تصویر بزرگی از اطلاعات کلی را به نمایش در میاورند و بطور کلی دو نوع هستند:

  • تفسیری
  • مقایسه ای

تفسیری

مدل اول زمانی میتواند موثر واقع شود که مخاطبان دانش اندکی در زمینه ای خاص داشته باشند یا حتی هیچ دانشی مشابه اطلاعات جدید در ذهن نداشته باشند. برای درک بهتر این موضوع بگذارید مثالی بزنیم، پیش از ارائه اطلاعاتی در مورد چگونگی هدایت و کنترل پنل مدیریت ساختمان هوشمند نزد مخاطبانی که هیچ چیز راجب آن نمی دانند، از طریق این تکنیک ابتدا بطور مختصر امکانات و کارکردهای پنل توضیح داده خواهد شد.

مقایسه ای

اما مدل دوم زمانی میتواند مفید باشد که مخاطبان دانشی مشابه اطلاعات جدید ارائه شده داشته باشند. برای مثال هنگام آموزش چگونگی کنترل و هدایت نسل جدیدی از خانه های هوشمند به کاربران با تجربه قبلی میان ویژگی ها و طرز کار سیستم هوشمند قبلی که استفاده میکردند و پنل هوشمند جدید مقایسه ای صورت میگیرد.

مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم مدیریت ساختمان (Building Management System) که گاهی از آن با عنوان اتوماسیون ساختمان یاد می‌شود، برای پایش و هدایت تجهیزات مکانیکی و الکتریکی داخل ساختمان (مانند تهویه، روشنایی، سیستم صوتی، سامانه‌ی آتش‌نشانی، امنیت و …) در داخل ساختمان پیاده‌سازی می‌شود که می‌تواند با توجه به کاربری ساختمان (مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و… ) طراحی و اجرا شده و بر کلیه‌ی فعالیت‌های آن اعم از باز و بسته‌شدن درب‌ها، ورود و خروج افراد، سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های تهویه‌ی مطبوع، پنجره و پرده‌ی اتاق‌ها، تجهیزات دیداری-شنیداری و … نظارت و مدیریت داشته باشد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *