Affordance-in-Design

آفوردنس چیست

خصوصیات فیزیکی یک شئ یا محیط بر روی عملکرد آن تاثیر میگذارد

 برخی از اشیا یا محیط ها برای برخی مقاصد، از باقی اشیا یا محیط ها مناسبتر هستند. چرخ ها دوار از چرخ های مربعی شکل مناسب تر هستند؛ بنابراین گفته میشود گفته میشود که چرخ های دوار بهتر از عهده غلتیدن بر می آیند. پله ها برای بالا رفتن و صعود کردن مناسب تر از نرده بان هستند و آسانسورها با استفاده از منابع بیشتر در اکثر موقیت هاحتی بهتر از پله ها

وقتی آفوردنس در یک شئ یا محیط به عملکرد درنظر گرفته شده برای آن شئ مربوط باشد، طرح بازدهی بیشتری در عملکردها خواهد داشت و استفاده از آن آسانتر خواهد بود.

برعکس وقتی آفوردنس در یک شی یا فضا با عنمکرد مورد نظر برای آن شی یا فضا ناسازگاری داشته باشد، طرح مذکور بازدهی کمتری از لحاظ عملکردی خواهد داشت و استفاده از آن با دشواری هایی همراه خواهد بود. برای مثال دری را تصور کنید که دستگیره ای برای کشیدن دارد. گاهی اوقات درهای با دستگیره، به نحوی طراحی شده اند که تنها از طریق هل دادن باز میشوند، در واقع آفوردنس دستگیره با عملکرد آن در تناقض است.

این قضیه و آفوردنس دستگیره با عملکرد درب منتهی به پله فرار با بازدهی فوق العاده را در طراحی این درب مشاهده کنید.

اشکالی از اشیای فیزیکی عادی و محیط های مختلف میتواند بر کارایی یک طرح بیفزاید. برای مثال ترسیم یک دکمه بصورت سه بعدی بر روی صفحه نمایش، از طریق برقراری شباهت میان دانش ما در زمینه خصوصیات فیزیکی دکمه، عملکرد جدید آن را تا اندازه ای برای ما مشخص خواهد کرد. بنابراین این طور به نظر میرسد که مقصود ، فشردن آن دکمه است.

ما بعنوان طراح هر زمان که امکان طراحی و خلق برایمان فراهم شد، باید اشیا و محیط ها را بگونه ای طراحی کنیم که عملکرد پیش بینی شده برای دسترسی به آنها بدرستی حاصل شود و امکان استفاده نادرست از بین برود.

زمانی که آفوردنس به درستی در طراحی در طراحی به کار گرفته شود، غیر قابل درک فه نظر خواهد رسید که که طرح بتواند عملکرد دیگری داشته باشد یا بطور دیگری مورد استفاده قرار گیرد. مگر به دید خلاقانه برای توسعه و گسترش طرح جهت خلق چیزی جدید؛ همانطور که خلاقیت، یعنی دریافت میراث از گذاشتگان، بهبود و ارتقا برای زندگی امروز و انتقال آن به نسل آینده میباشد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید...

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در telegram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *